Акредитација обука и регистрација стручних усавршавања – опште упутство
Поштоване колегинице и колеге, чланови Друштва психолога Србије,
Комисија за акредитацију обука и вођење регистра додатног стручног усавршавања психолога уводи два нова регистра од изузетне важности за чланове Друштва психолога:
1. Регистар акредитованих обука. Ово је регистар акредитованих обука чији су аутори психолози, чланови Друштва психолога Србије.
2. Регистар психолога који су чланови Друштва психолога Србије, а који су похађали обуке додатног стручног усавршавања.
Уколико држите неку психолошку обуку или семинар психолозима, другим стручњацима из сродних дисциплина или грађанству и уколико желите да се ваша обука акредитује, позивамо вас да попуните пријаву. У случају додатних питања, јавите се Комисији за акредитацију обука и вођење регистра додатног стручног усавршавања психолога Друштва психолога Србије (мејл адреса Комисије: registarpsihologa@dps.org.rs ).
Комисија ће вашу пријаву размотрити и проценити да ли задовољава дефинисане услове.
Уколико су сви услови задовољени, ваша обука ће бити акредитована од стране ДПС као обука коју је Друштво препознало као квалитетну и биће уврштена у Регистар акредитованих обука који ће бити доступан јавности на сајту ДПС.
Регистар акредитованих обука се састоји од назива обуке, аутора обуке, степена образовања аутора (и других реализатора обуке ако их има) броја сати обуке, циљева обуке и назнаке категорије обуке.
Комисија ће на основу ваше пријаве проценити у коју од 6 предвиђених категорија ваша обука спада.
Комисија на захтев психолога, аутора обуке, који су чланови Друштва психолога Србије издаје сертификат о акредитацији обуке на ком стоји број сертификата, име обуке, име аутора обуке, број сати и категорија обуке.
Уколико сте члан ДПС и уколико сте као полазник завршили различите додатне неформалне обуке из неке од психолошких дисциплина и желите да ово ваше додатно усавршавање буде регистровано од стране Друштва психолога Србије, пријавите се истој Комисији за акредитацију обука и вођење регистра додатног стручног усавршавања психолога Друштва психолога Србије (мејл адреса Комисије registarpsihologa@dps.org.rs ).
Комисија ће вашу пријаву размотрити и проценити да ли обука или обуке које сте завршили задовољавају дефинисане услове за добијање сертификата.
Уколико су сви услови задовољени, Комисија ће вам издати сертификат о додатном стручном усавршавању. Подаци о вашем додатном стручном усавршавању ће бити вођени у Регистру психолога са додатним стручним усавршавањем.
Регистар се састоји од регистарског броја сертификата, имена и презимена психолога који је добио сертификат(е), степена формалног образовања психолога, назива обуке коју је завршио, броја сати колико је обука трајала и назнаке категорије обуке.
Комисија ће на основу ваше пријаве проценити у коју од 6 предвиђених категорија ваша обука спада.
Зашто акредитовати обуке и регистровати усавршавања?
Сведоци смо да данас, уз стално напредовање и усавршавање у обавезном формалном образовању, неформално, додатно образовање такође постаје стандард и потреба наше струке. Нажалост, сведоци смо и преплављености тржишта обукама неуједначеног и често и сумњивог квалитета. Верујемо да је у таквој ситуацији нужно заштитити психолошку струку и препознати и промовисати квалитет који пружају наше колеге које су уложиле додатни напор не би ли увећале своје знање и вештине.
Велик број стално нових специјализованих захтева који се постављају пред психологе суочава нас са чињеницом да један стручњак да би могао адекватно да одговори новонасталим захтевима мора континуирано да води рачуна о квалитету својих компетенција и да трага за респектабилним изворима знања, и формалним и неформалним.
Са једне стране видимо значајан број колега који су уложили напор да осмисле обуке у којима ће преносити своје знање другима и доприносити њиховој већој експертизи. Са друге стране, видимо да све већи број колега похађа такве обуке у жељи да повећа своја знања и вештине.
У очекивању новог Закона о психолошкој делатности и оснивања Коморе, који ће захтевати континуирано усавршавање од својих чланова, суштински у сврху одржавања и увећавања своје стручности и формално у сврху продужавања актуелних лиценци или стицања нових, Комисија Друштва психолога је покренула процес акредитације и регистрације бројних обука које држе психолози и психолога који су се додатно стручно усавршавали да би се овакви њихови напори препознали и адекватно вредновали и сада и у временима када ће се то бити и формални захтев.
Надамо се да ћете препознати значај ове иницијативе и да ћете се обратити Комисији и пријавити своја додатна усавршавања као и обуке и семинаре које држите.
Активирајмо се и на овај начин и водимо рачуна о нашој психологији, о нашој психолошкој заједници и о свим корисницима наших услуга..
Процедура пријаве, формулари, добијање сертификата
Процедура пријаве обуке за акредитацију
Процедура пријаве обуке и захтев за добијање серификата врше се на следећи начин:
- Потребно је попунити Формулар за пријаву обуке за акредитацију ћириличним писмом;
- Комисија разматра пријаву и најкасније три недеље од поднете пријаве доноси одлуку већином гласова;
- Комисија након донете одлуке обавештава ауторе обуке путем мејла;
- Аутори попуњавају Захтев за издавање електронског или папирног сертификата
- Комисија акредитованој обуци приписује регистарски број под којим обуку уписује у Регистар заједно са основним подацима о обуци и ауторима обуке;
- Назив и опис обуке са категоријом обуке поставља се на сајт Друштва психолога Србије.
Процедура пријаве додатног стручног усавршавања
Процедура пријаве завршених обука и захтев за добијање сертификата и регистрације врше се на следећи начин:
- Потребно је попунити Формулар за пријаву завршених обука ћириличним писмом;
- Комисија разматра пријаву и најкасније три недеље од поднете пријаве доноси одлуку већином гласова;
- Комисија након донете одлуке обавештава психолога путем мејла;
- Психолози који желе и сертификат попуњавају Захтев за издавање сертификата о завршеном додатном стручном усавршавању
- Комисија сертфикату приписује регистарски број под којим ће се завршена обука уписати у Регистар психолога са додатним стручним усавршавањем заједно са основним подацима о психологу и називу и основним караткеристикама обуке;
- Након добијања сагласности психолога, име и презиме психолога са називом и категоријом завршених обука поставља се на сајт Друштва психолога Србије у оквиру Регистра психолога са додатним стручним усавршавањем.
Процедура добијања сертификата
Сертификати о акредитацији обуке издају се на лични захтев члана Друштва и могу се издати електронски или у папирнатој форми. За папирнату форму је потребно уплатити новчану надокнаду у висини која је дефинисана одговарајућим Правилником. Надокнада у 2024. години за папирнату форму износи 2500 динара. Надокнада се уплаћује на рачун ДПС-а са сврхом уплате: за сертификат о акредитацији обуке.
Обавезно је као позив на број приликом уплате унети: 999-свој
регистрациони број у регистру ДПС (пример: 999-1234)
Сертификати о завршеном додатном стручном усавршавању психолога, чланова ДПС-а, издају се на лични захтев члана Друштва и могу се издати електронски или у папирнатој форми. За папирнату форму је потребно уплатити новчану надокнаду у висини која је дефинисана одговарајућим Правилником. За папирнату форму надокнада у 2024. години износи 2500 динара. Надокнада се уплаћује на рачун ДПС-а са сврхом уплате: за сертификат о завршеном стручном усавршавању.
Обавезно је као позив на број приликом уплате унети: 999-свој
регистрациони број у регистру ДПС (пример: 999-1234)
Број рачуна на који се врши уплата: 170-755-77 (Уникредит банка)
Услови
Приликом поступка акредитације обуке, Комисија разматра
– да ли су аутори обуке чланови ДПС
– да ли се обука тиче психолошког феномена
– да ли се обука заснива на психолошким концептима и психолошким теоријама
– да ли је обука посредно или непосредно подржана емпиријским подацима
– да ли аутори и извођачи обуке поседују потребне компетенције да ту обуку спроводе /нпр. да имају одговарајући ниво формалног образовања, да су сами прошли сличне обуке, да имају искуство у примени или раду са феноменима на које се обука односи и слично/
– да ли је обука претходно акредитована од неког другог професионалног удружења, националног, страног или интернационалног /Пријавити обуке могу и чланови Друштва психолога чије обуке су већ акредитоване код других професионалних удружења. У том случају, процес акредитације може ићи брже јер је обука већ прошла процес провере квалитета од стране других стручњака.
Приликом поступка доделе сертификата о додатном стручном усавршавању психолозима, Комисија разматра:
– да ли сте члан Друштва психолога Србије
– да ли је обука коју сте завршили претходно евентуално акредитована од стране Комисије ДПС
– да ли је обука коју сте завршили претходно евентуално акредитована од стране другог релевантног националног, страног или интернационалног удружења психолога или удружења других стручњака из дате области,
– За обуку коју сте завршили а која претходно није прошла процедуру акредитације, Комисија на основу података из пријаве или додатно достављених података процењује да ли се обука коју сте завршили тиче психолошких феномена, да ли се заснива на психолошким концептима и психолошким теоријама, да ли је посредно или непосредно подржана емпиријским подацима и да ли аутори и извођачи обуке коју сте завршили поседују потребне компетенције да ту обуку спроводе.
Комисија може у случају недовољно јасних или исцрпних пријава да тражи од подносиоца захтева додатне податке или доказе о карактеристикама похађане обуке.
Категорије обука и усавршавања
Обуке прве категорије
Прва категорија обука су краће обуке намењене првенствено стручном усавршавању психолога и које обухватају семинаре у трајању од неколико сати (нпр. једнодневна обука) до семинара у трајању до годину дана (нпр. 10 викенда). Овакве обуке могу бити независне целине које немају нивое а могу бити организоване и кроз основне и напредне нивое, зависно од комплексности материје која треба да се савлада и усвоји. Очекује се да ове обуке за исход имају усавршавање у некој ужој компетенцији, као што је на пример савладавање вештине психолошког рада са особама које имају неку специфичну потребу (попут рада са родитељима деце која се самоповређују) или на пример усвајање вештине примене неког психолошког инструмента који захтева додатна специфична знања примене технике и интерпретације резултата (попут семинара из примене неке пројективне технике или из примене теста за процену зрелости детета за полазак у школу) или савладавање вештине рада у неким специфичним условима (попут савладавања психолошких интервенција у кризним ситуацијама) и слично.
Обуке друге категорије
Друга категорија обука су краће обуке намењене стручном усавршавању других стручњака из области менталног здравља или сродних дисциплина (нпр. психијатара, социјалних радника, дефектолога, педагога, психијатријских медицинских сестара…) у истом трајању као и прва категорија обука. Услов за ову врсту обука је да не оспособљава полазнике за обављање ексклузивне психолошке делатности заштићене Законом о условима за бављење психолошком делатношћу или новим Законом о психолошкој делатности који треба да се усвоји(на пример обука из психолошког тестирања применом неког психолошког инструмента који је категорисан као инструмент који могу да примењују само психолози). Са друге стране, овде би спадала на пример обука из рада са децом која пате од неког проблема из аутистичног спектра, или учење примене принципа групног саветовања у раду са особама које пате од проблема зависности и слично.
Обуке треће категорије
Трећа категорија обука су кратке обуке намењене унапређењу менталног здравља грађанства. Циљ и исход ових обука није стручно усавршавање и повећање професионалних психолошких компетенција полазника него првенствено повећање знања и личних вештина потребних за унапређење сопственог менталног здравља и психолошког благостања или неких специфичних животних вештина (нпр. учење вештина асертитвне комуникације или вештина преговарања и слично). Овде спадају и обуке намењене стручњацима других дисциплина који немају основна психолошка знања и нису из области менталног здравља а потребне су им извесне психолошке вештине или знања да би компетеније обављали своју основну делатност. На пример, обуке за руководиоце предузећа за препознавање и системску превенцију мобинга у радном контексту и слично.
Обуке четврте категорије
Четврта категорија обука су обуке које трају дуже од једне а краће од три године и које су намењене стручном усавршавању психолога за обављање неких комплекснијих психолошких делатности за које је потребно време да се осим теоријских знања усвоје и практичне вештине. Није обавезно и зависи од области и теме обуке, али уобичајено овакве обуке укључују и неки облик супервизирања праксе и неки облик провере знања и степена савладавања усвојених вештина. Уобичајено, психолози основе ових активности савладавају током свог формалног образовања и овакве обуке омогућавају компетентније деловање у пракси. Овде спадају на пример обуке из примене неких комплексних специјализованих дијагностичких процедура за чије учење и увежбавање је потребно више од годину дана. На пример обуке из примене свеобухватне и комплексне неуропсихолошке дијагностике у раду са децом, адолесцентима и одраслима. У ову категорију спадају и обуке које су намењене усавршавању претходно специјализованих психолошких компетенција. На пример обуке из неке психотерапијске методе намењене психолозима и стручњацима сродних дисциплина који су претходно похађали или завршили неки психотерапијски модалитет а за чије савладавање је потребно више од годину дана, као што би била примена неке комплексне методе у раду са децом и адолесцентима са неким специфичним проблемом или обука намењена интеграцији претходно савладаних психотерапијских приступа или обука намењена примени претходно научених психотерапијских приступа у неком специфичном контексту, као што је форeнзички и слично.
Обуке пете категорије
Пета категорија обука су дугачке и комплексне обуке намењене стручном усавршавању психолога из области психолошког или психотерапијског саветовања које уобичајено трају минимум три године теоријско-методолошке обуке, одређеног броја сати личног психотерапијског искуства, одређеног броја сати рада са клијентима и одређеног броја сати супервизије, зависно од типа саветовања које је у фокусу обуке. У питању су обуке које могу обухватати теоријске конструкте и терапијске методе и технике одређених психотерапијских модалитета али уобичајено ипак нису нужно везане за изоловани психотерапијски модалитет него акценат првенствено стављају на карактеристике саветовања као приступа који иако се преклапа са психотерапијом има и своје специфичности. У овим обукама акценат је више на савладавању вештина и техника успостављања специфичног односа са клијентом, независно од теоријске оријентације психолога, који се темељи на разумевању и прихватању клијента и оснаживању његових постојећих ресурса него на реструктурацији трајних персоналних образаца. Важно је напоменути да психолошко саветовање спада у компетенције које се стичу формалним образовањем психолога и да је у питању делатност коју психолози уобичајено примењују у својој свакодневној пракси и без додатних обука. Циљ и исход оваквих дужих и комплексних обука из саветовања је усавршавање ове делатности у сврху компетентнијег и успешнијег деловања у пракси и могућности рада са ширим спектром захтева и са компликованијим проблемима.
Обуке шесте категорије
Шеста категорија обука су дугачке и најкомплексније обуке намењене стручном усавршавању психолога из области психотерапије и саветовања које обухватају семинаре у трајању од минимум четири године теоријско-методолошке обуке, одређеног броја сати личног терапијског искуства, одређеног броја сати рада са клијентима и одређеног броја сати супервизије. Број сати зависи од модалитета и усклађује се са захтевима релевантних међународнох психолошких организација које се баве између осталог и питањима стручног усавршавања психолога у области психотерапије и саветовања (нпр. ЕФПА, АПА и сличне). Ове обуке могу бити организоване као целина без нивоа а могу бити организоване и кроз основне и напредне нивое или кроз више целина које обрађују посебне, међусобно повезане теме. С обзиром да су ове обуке неформалне, исход не може бити стицање нове квалификације него се односи на усавршавање теоријских система знања и практичних вештина стечених током формалног академског образовања а у сврху компетентнијег и успешнијег деловања у пракси. Исход оваквих обука је усвајање свеобухватних комплексних знања и вештина, теоријских модела, и овладавање применом метода и техника из области психотерапије и саветовања у циљу рада са људима са широким спектром стања и захтева.
Специјални случајеви
Специјални случајеви признавања обука, односно усавршавања за пету и шесту категорију:
Код пете и шесте категорије обуке, издавање сертификата за област психотерапије и саветовања се разматра и у случају да сте похађали више комплексних семинара од којих ниједан нисте формално завршили него сте прошли кроз неке нивое или теме (на пример, на једној обуци сте завршили две године од четири, на другој једну годину, на трећој три године, неке од обука сте завршили кроз онлајн семинаре и слично), али сте у збиру прешли више од три године или четири године за психотерапију континуиране обуке, односно више од минималног броја сати теоријско-методолошке обуке и других захтеваних облика активности за пету или шесту категорију обуке и имате доказ да усвојена знања и саветничке и психотерапијске компетенције редовно и свакодневно примењујете у својој пракси. Комисија има слободу да у оваквим случајевима у зависности од специфичности пређених обука и специфичности вашег радног искуства, у изузетним ситуацијама тражи од вас додатни доказ компетенције (на пример полагање испита пред стручном комисијом или потписано уверење од стране аутора обука или од стране супервизора о вашој саветничкој или психотерапијској компетенцији или неки други вид доказа).
Регистар акредитованих обука
ПСИХОЛОШКИ АСПЕКТИ СУДСКОГ ВЕШТАЧЕЊА
Аутор обуке: Бојана Цвејић
Кратка биографија аутора: доктор психолошких наука, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, департмана за психологију (предавач на предмету Форензичка психологија). Специјалиста медицинске психологије, лиценцирани судски вештак у области медицинске психологије (медицина бр. 740-05-04587/210-03), вештак Хашког трибунала.
Реализатор обуке: Бојана Цвејић
Трајање обуке: 18 сати распоређених у 6 термина од по 3 сата, једном недељно (током 6 везаних недеља)
Циљеви и исходи обуке: едуковање дипломираних психолога о судској процедури, начину спровођења судског вештачења на различитим популационим групама и за потребе различитих судских поступака; начину анализе добијених података; тачном, јасном и релевантном презентовању закључака кроз свој налаз и мишљење.
Коме је намењена обука: психолозима, психијатрима.
Сајт: /
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
САОБРАЋАЈНЕ НЕЗГОДЕ ОСНОВНЕ СМЕРНИЦЕ ЗА ПРВЕ ПОМАГАЧЕ
Аутор обуке: Никола Петровић, Миља Кривокућа
Кратка биографија аутора:
Проф. Доц. др Никола Петровић: доктор психолошких наука (Одељење за психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду). Завршена четворогодишња едукација из Рационално Емотивно Бихејвиоралне Терапије – РЕБТ Центар Београд, 2016. Едукатор и супервизор – РЕБТ Центар Београд. Аутор и реализатор обуке за психологе Интервенције у кризи са жртвама саобраћајних незгода при Агенцији за безбедност саобраћаја; аутор приручника нтервенције у кризи са жртвама саобраћајних незгода.
Мр Миља Кривокућа: магистар психолошких наука (Одељење за психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду). Ради у области образовања (искуство у областима: превенција насиља и дискриминације, васпитни рад и подршка развоју ученика, превенција насилног екстремизма и трговине људима, поступање у кризним ситуацијама у образовном систему, обуке и организација рада сос линија). Психолог психотерапеут РЕБТ оријентације са вишегодишњим искуством у саветодавној и психотерапијској пракси. Аутор и реализатор обуке за психологе Интервенције у кризи са жртвама саобраћајних незгода при Агенцији за безбедност саобраћаја, аутор приручника нтервенције у кризи са жртвама саобраћајних незгода.
Реализатори обуке: Никола Петровић, Миља Кривокућа
Трајање обуке: 2 сата
Циљеви и исходи обуке: упознавање са психолошким аспектима саобраћајних незгода;
упознавање са психолошким реакцијама професионалних помагача; оснаживање за комуникацију са жртвама и породицама жртава саобраћајних незгода; оснаживање за превенцију личног менталног здравља и превенцију секундарне трауматизације и других менталних тешкоћа професионалних помагача.
Коме је намењена обука: психолозима, припадницима муп-а и хитне помоћи.
Сајт: /
Категорија обуке: категорија један
Регистрски број обуке/сертификата:
ТРЕНИНГ ЕМОЦИОНАЛНИХ КОМПЕТЕНЦИЈА
Аутор обуке: Сандра Јовановић
Кратка биографија аутора: дипломирани психолог, психолог психотерапеут О.Л.И. Интегративне психодинамске психотерапије, едукатор и супервизор у О.Л.И. Центру за Интегративну психодинамску психотерапију.
Реализатор обуке: Сандра Јовановић
Трајање обуке: 79 сати
Циљеви и исходи обуке: едукација је примењени програм проистекао из О.Л.И. Психодинамске Интегративне Психотерапије. Фокусирана је на стицање практичних вештина препознавања, разумевања и управљања емоцијама. Укључује велики број практичних техника, вежби и ефикасних поступака за овладавање вештинама управљања емоцијама. Програм је заснован на интегрисаним теоријским поставкама дубинске психологије и техникама различитих терапијских праваца (Психоанализа. РЕКБТ, Гешталт, ТА…) које су се показале ефикаснима за развој базичних компетенција за управљање емоцијама. Основни циљ едукације је стицање практично примењивих знања у раду са људима.
Коме је намењена обука: психолозима, сродним помагачким професијама (нпр. педагозима, психијатрима, дефектолозима, социјалним радницима…)
Сајт: www.olicentar.rs
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
АЛФА КАРТИЦЕ-ПРОЈЕКТИВНА ПСИХОТЕРАПИЈСКА ТЕХНИКА
Аутор обуке: Сандра Јовановић
Кратка биографија аутора: дипломирани психолог, психолог психотерапеут О.Л.И. Интегративне психодинамске психотерапије, едукатор и супервизор у О.Л.И. Центру за Интегративну психодинамску психотерапију.
Реализатор обуке: Сандра Јовановић
Трајање обуке: 20 сати
Циљеви и исходи обуке: курс је намењен упознавању и обучавању за рад са иновативном пројективном техником –АЛФА картицама. Едукација је акредитована код УПСКС (Удружење за психотерапију, саветовање и коучинг Србије) у оквиру О.Л.И. психодинамског интегративног приступа. Води до сертификата за самостални рад са АЛФА картицама. АЛФА картице су примењени програм проистекао из психодинамске интегративне терапије. Едукација је заснована на теоријским поставкама дубинске психологије и на методама различитих терапијских праваца (психоанализа, ЦБТ, гешталт, трансакциона анализа, терапија новом одлуком, ЕМДР, неуролингвистичко програмирање, вођена имагинација). Свака сесија подразумева искуствени семинар, стицање практичних вештина кроз радионице и отворену групну дискусију. ради се у малим групама, до десетак кандидата.
Коме је намењена обука: психолозима, сродним помагачким професијама (нпр. педагозима, психијатрима, дефектолозима, социјалним радницима…)
Сајт: www.olicentar.rs
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
О.Л.И. МЕТОД ЗА ПСИХОТЕРАПЕУТЕ ДРУГИХ ПРАВАЦА
Аутор обуке: Небојша Јовановић
Кратка биографија аутора: магистар психологије, психолог психотерапеут. Магистарске студије из психотерапије завршио на Филозофском факултету, Универзитета у Београду. Завршио едукације из психоанализе и делимичне едукација из других психотерапијских праваца (Т.А., Гешталт, Телесна психотерапија…). Аутор О.Л.И. Интегративног Психодинамског Психотерапијског модалитета акредитованог од стране УПСКС, ОППЛ, прихваћеног и од стране ДПС. Едукације из овог модалитета држи више од 20 година у 14 земаља. Едукатор и супервизор у О.Л.И. Центру за Интегративну Психодинамску Психотерапију. Председник УПСКС , ЕАИПП (Европске асоцијације за интегративну психодинамску психотерапију), САП-Словенске асоцијације за психотерапију, и секције за психотерапију ДПС.
Реализатор обуке: Небојша Јовановић
Трајање обуке: 96 сати
Циљеви и исходи обуке: циљеви ове обуке су упознавање едуканата са основама психодинамике, теорије и метода, и теоријских и методолошких основа О.Л.И. Интегратвине Психодинамске Психотерапије, радом са базичним компетенцијама за обраду и управљање емоцијама, како би се оспособили да знања стечена на обуци примене и у својој пракси интегишући их у знања и вештине које су стекли на својим основним психотерапијским обукама.
Коме је намењена обука: психолозима, сродним помагачким професијама (нпр. педагозима, психијатрима, дефектолозима, социјалним радницима…)
Сајт: www.olicentar.rs
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
КЛИНИЧКА ПСИХОДИЈАГНОСТИКА ДЕЦЕ – БАЗИЧНИ НИВО
Аутор обуке: Бојана Цвејић
Кратка биографија аутора: доктор психолошких наука, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, департмана за психологију (предавач на предмету Форензичка психологија). Специјалиста медицинске психологије, лиценцирани судски вештак у области медицинске психологије (медицина бр. 740-05-04587/210-03), вештак Хашког трибунала.
Реализатор обуке: Бојана Цвејић
Трајање обуке: 20 сати распоређених у 4 термина од по 5 сати, током 2 везана викенда (субота+недеља).
Циљеви и исходи обуке: Стицање знања из следећих тема: 1. Увод у психодијагностику деце; Основне смернице за одабир инструментаријума за психодијагностичко тестирање; Приступ пацијенту и динамика тестирања; специфичности психодијагностичког поступка код деце; приступ дету и родитељима 2. Осврт на клиничке индикаторе психопатолошких стања код деце; диференцијална психодијагностика ослоњена на препознавање основних психолошких функција и карактеристика одређених дијагностичких категорија; 3. Процена способности и интелигенције: начин задавања, администрирања и интерпретације, закључивања и извештавања; Тестови графо-моторних способности; 4. Глобална процена личности; Процена емоционалне и социјалне зрелости; процена дисхармонија у развоју, одступања и поремећаја; начин задавања, администрирања и интерпретације, закључивања и извештавања; 5. Интеграција података и писање психолошког налаза и мишљења – зависно од упутног питања, од наручиоца, старости и базичних комуникационих способности детета, специфичности детета, дијагнозе; писање налаза у условима отежаног, некомплетног или непримењивог тестирања.
Коме је намењена обука: студентима психологије, дипломираним психолозима.
Сајт: /
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
КЛИНИЧКА ПСИХОДИЈАГНОСТИКА ОДРАСЛИХ И АДОЛЕСЦЕНАТА – БАЗИЧНИ НИВО
Аутор обуке: Бојана Цвејић
Кратка биографија аутора: доктор психолошких наука, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, департмана за психологију (предавач на предмету Форензичка психологија). Специјалиста медицинске психологије, лиценцирани судски вештак у области медицинске психологије (медицина бр. 740-05-04587/210-03), вештак Хашког трибунала.
Реализатор обуке: Бојана Цвејић
Трајање обуке: 20 сати распоређених у 4 термина од по 5 сати, током 2 везана викенда (субота+недеља).
Циљеви и исходи обуке: Стицање знања из следећих тема: 1. Увод у психодијагностички поступак; Основне смернице за одабир инструментаријума за психодијагностичко тестирање; Упоредни приказ савремених психодијагностичких система; 2. Процена способности, интелигенције и зрелости – глобалне, емоционалне, социјалне– начин задавања, администрирања и интерпретације, закључивања и извештавања; 3. Глобална процена личности, депресивности и маничности процена анксиозности и панике; начин задавања, администрирања и интерпретације, закључивања и извештавања; 4. Тријажна процена индикатора и интензитета психоорганских сметњи – начин задавања, администрирања и интерпретације, закључивања и извештавања; 5. Интеграција података и писање психолошког налаза и
мишљења – писање налаза различитих формата и садржине.
Коме је намењена обука: студентима психологије, дипломираним психолозима.
Сајт: /
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
ПСИХОЛОШКА ВЕШТАЧЕЊА У СПЕЦИФИЧНИМ ОБЛАСТИМА
Аутор обуке: Бојана Цвејић
Кратка биографија аутора: доктор психолошких наука, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, департмана за психологију (предавач на предмету Форензичка психологија). Специјалиста медицинске психологије, лиценцирани судски вештак у области медицинске психологије (медицина бр. 740-05-04587/210-03), вештак Хашког трибунала.
Реализатор обуке: Бојана Цвејић
Трајање обуке: 16 сати распоређених у 4 термина од по 4 сата, једном недељно.
Циљеви и исходи обуке: 1) Упознавање са: Проценом родитељске способности за по веру деце после развода брака или прекида ванбрачне заједнице; Проценом нематеријалне штете, душевне патње и боли, трауматизације; Проценом и поновном проценом подобности за урачунљивост код починилаца дела против живота и тела; Проценом за одузимање и враћање делимичне и потпуне пословне способности.
2) Стицање вештина за: спровођење психолошки утемељеног и за суд релевантног психолошког експертизног поступка; анализу и тумачење добијених података; извођење тачног и релевантног закључка; сачињавање налаза и мишљења, и припрему усмене одбране налаза на суду.
Коме је намењена обука: психолозима и психијатрима.
Сајт: /
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
КОГНИТИВНО – БИХЕЈВИОРАЛНА ТЕРАПИЈА ЗА ИНСОМНИЈУ (КБТ-И)
Аутор обуке: Пеђа Миладиновић
Кратка биографија аутора: мастер психолог (степен образовања VII-1б), тренутно запослен на Универзитету Унион, Факултет за правне и пословне студије ,,Др Лазар Вркатић” у Новом Саду где има више од десет година искуства као предавач. Ради и као психолог-психотерапеут под супервизијом у Теменос Центру – Нови Сад. Докторанд је на Филозофском Факултету у Новом Саду, и едукант – психотерапеут под супервизијом из Трећег таласа Когнитивно-бихејвиоралних терапија у оквиру Центра за когнитивно бихејвиоралну терапију у Бањој Луци. Аутор је више објављених радова из домена менталног здравља и психотерапијских конструката. Успешно је завршио наведене тренинге и едукације: Рацио-емоционално и Когнитивно-бихејвиорална теорија и технике (примарни ниво), Институт Алберт Елис, Београд/Њујорк; Терапија посвећености и прихватања (Основни ниво и Напредни ниво), Центар за Когнитивно-бихејвиоралну терапију, Бања Лука; Терапија посвећености и прихватања (Напредни ниво), Центар за Когнитивно-бихејвиоралну терапију, Друштво психолога Србије – Центар за примењену психологију; Терапија усмерена на саосећање (Основни ниво) Центар за Когнитивно-бихејвиоралну терапију, Бања Лука; Когнитивно-Бихејвиорална терапија (Напредни ниво) – Едукација из трећег таласа, Центар за Когнитивно-бихејвиоралну терапију, Бања Лука; Когнитивно – Бихејвиорална терапија за инсомнију (КБТ-И) Интензивни курс – Институт за професионалне системе и едукацију ПЕСИ; Терапија понављања визуализација за ноћне море (ИРТ) Интензивни курс – Институт за професионалне системе и едукацију ПЕСИ.
Реализатор обуке: Пеђа Миладиновић
Трајање обуке: 16 сати.
Циљеви и исходи обуке: упознавање са базичном терминологијом и последњим сазнањима из области науке о спавању релевантних за саветодавни рад и психолошке третмане, разликовање инсомније од сличних стања, упознавање са дијагностичким средствима неопходним за рад, учење и примена протокола и интервенција у оквиру пакета Когнитивно – бихејвиоралне терапије за инсомнију и комплементарних интервенција, самостално креирање и концептуализација приступа индивидуалним потребама клијента, адресирање отпора, прављење плана и превенција за релапс.
Коме је намењена обука: психолозима, сродним помагачким професијама (нпр. педагозима, психијатрима, дефектолозима, социјалним радницима…)
Сајт: https://www.facebook.com/events/909283053874777/909283067208109/?ref=newsfeed
Категорија обуке: категорија један
Регистарски број обуке/сертификата:
ЕДУКАЦИЈА ИЗ СХЕМА ТЕРАПИЈЕ
Аутор обуке: Тијана Мировић
Кратка биографија аутора: доктор психолошких наука, психолошкиња-психотерапеуткиња. Едукована из већег броја психотерапијских едукација (Системске породичне психотерапију, Рационално емотивно бихејвиоралне терапије, Схема терапије…) и носилац бројних сертификата. Тренер и супервизор Схема терапије. Оснивачица психолошког саветовалишта Мозаик и Центра за Схема терапију Београд. Радила је као асистент, доцент и ванредни професор на Факултету музичких уметности у Београду.
Реализатор обуке: Тијана Мировић
Трајање обуке: 40 сати подељених у 3 модула (16 + 14 + 10 сати)
Циљеви и исходи обуке: овладавање знањима и вештинама из схема терапије, упознавање са концептуализацијом поремећаја и начином рада у схема терапији, освешћивање и промена сопствених схема.
Коме је намењена обука: психолозима,психијатрима.
Сајт: https://schematherapybelgrade.com/sr/schema-therapy/
Категорија обуке: категорија један
ТЕРАПИЈА ПОСВЕЋЕНОСТИ И ПРИХВАТАЊА (АКТ)
Аутор обуке: Драган Жуљевић
Кратка биографија аутора: ЕМДР терапеут, саветник из Интегративно-трансакционог приступа психотерапији, АЦТ и ЦФТ практичар. Доктор психолошких наука са клиничко-психотерапијским усмерењем, доцент Факултета за правне и пословне студије др Лазар Вркатић. Едукован из трансакционо аналитичког и интегративног приступа у психотерапији, примени уметности и ЕМДР (репроцесуирање покретима очију) у раду са траумом и губитком, те најсавременијих АКТ (терапија посвећености и прихватања) и ЦФТ (терапија усмерена на саосећање) праваца у психотерапији. Поседује вишегодишње искуство како у дијагностичком тако и у психолошко саветодавном и психотерапијском раду са разноврсним психичким проблемима клиничког и неклиничког домена (Центар за трауму у Новом Саду) и проблемима зависности (Неуропсихијатријска болница у Сомбору).
Реализатор обуке: Драган Жуљевић
Трајање обуке: основни ниво 16 сати, 3 напредна модула по 16 сати.
Циљеви и исходи обуке:
1.Учење основних принципа АКТ са нагласком на Теорију релационих оквира, и филозофију
2. Учењемодела психопатологије и модела психолошке промене који леже у основи АКТ
3. Учење постојећих и учење нових вештина у успостављању информисане сагласности путем илустрација, вежбања и непосредног искуства
4. Учење функционалне анализе клијентовог понашања
5. Учење нових вештина у илустровању креативне безнадежности и мотивисање клијента за прелазак са контроле на вољност да иницира и тестира алтернативне форме понашања у сусрету са емоционалном патњом
Коме је намењена обука: психолозима,психијатрима.
Сајт:
Категорија обуке: категорија један
ТРАНСАКЦИОНО-АСИМИЛАТИВНИ ПРИСТУП ПСИХОТЕРАПИЈИ
Аутор обуке: Весна Гаврилов-Јерковић
Кратка биографија аутора: Психолог, сертификовани трансакциони аналитичар /специјализација за клиничку примену трансакционе анализе/, магистар медицинских наука из области психотерапије и доктор психолошких наука из области клиничке психологије и психотерапије. Редовна професорка на Одсеку за психологију Филозофског факултета у Новом Саду где предаје на предметима из области клиничке процене и психотерапије на основним, мастер и докторским студијама психологије. Аутор је две моногафије и аутор и коаутор преко 200 објављених радова у међународним и домаћим научним часописима и саопштења на научним и стручним скуповима. Пре запослења на универзитету, једну деценију радила у неуропсихијатријској болници у Сомбору на пословима клиничке процене и индивидуалне, групне и породичне психотерапије са клијентима са широким спектром проблема и потешкоћа. Вишеструко едукована из области психолошкоих третмана и саветовања и поседује више националних и интернационалних сертификата у овој области. Обуком из трансакционо-асимилативног приступа психотерапији се бави више од две деценије. Суоснивачица Психолошког центра за саветовање, едукацију и истраживање – Селф, Психолошког центра за ментално здравље у заједници – МенталХаб и Психолошког саветовалишта „Причајмо (к)од куће“ подружнице Јужнобачког округа ДПС у којима се њене активности углавном тичу едукације и супервизијског рада са младим психолозима. Поседује вишедеценијско искуство у клиничком раду са клијентима са широким спектром проблема /послови процене и психолошких третмана/, у формалном и неформалном образовању психолога, у супервизији, у волонтерском раду у области менталног здравља у заједници и у научним истраживањима.
Реализатор обуке: Весна Гаврилов-Јерковић
Трајање обуке: укупно, обука траје 5 година. Подељена је на циклусе или модуле. Сусрети у оквиру циклуса се одржавају једном месечно, викендом, по 6 сати дневно. Уводни курс траје 6 месеци. Након тога следе Први основни курс и Други основни курс. Сваки траје по 7 месеци. Након тога полазници пролазе кроз 5 напредних курсева. Прва 4 напредна курса трају између 7 и 10 месеци. Пети напредни курс траје 4 месеца. Полазници су слободни да бирају колико курсева ће похађати и у складу са тим добијају сертификате с тим да су уводни и основни курсеви, завшени у оквиру ове или других сличних обука, услов за похађање напредних курсева.
Циљеви и исходи обуке: генерални циљ обуке је додатно усавршавање и оспособљавање полазника да самостално спроводе све елементе психолошког третмана у складу са обрађеним теоријским оквирима, општим и специфичним психолошким знањима и вештинама и етичким принципима психолошке праксе.
Специфични циљеви су да полазници:
– разумеју плуралистичку природу савремених психолошких третмана и науче принципе теоријске и практичне асимилације пракси и перспектива једне или више терапијских школа у другу терапијску оријентацију;
– науче и разумеју трансакционоаналитички филозофски и теоријски оквир и моделе психолошке промене на којима се заснивају практичне интервенције и методе овог терапијског модалитета и његових појединачних школа;
– науче и разумеју претпоставке, теоријске конструкте и практичне методе сродних терапијских школа и компарирају их са претпоставкама, конструктима и методама трансакционоаналитичког приступа психолошком третаману у сврху њихове асимилације и примене;
– развију теоријски и емпиријски утемељене нове практичне алате за успостављање, мониторинг, разумевање и одржавања терапијске релације;
– кроз искуствени и супервизијски рад науче да препознају и управљају својим психолошким процесима током рада са клијентима;
– на темељу усвојених знања прошире своје умеће свеобухватне клиничке процене, формулације случаја, формулације плана третамана, селекције третманских интервенција, успостављања и одржавања ефикасне терапијске релације као средства промене и као контекста за имплементацију планираних третманских интервенција и да прошире умеће евалуације процеса и исхода третмана;
– кроз искуствени и супервизијски рад препознају евентуалне потребе за даљим усавршавањем.
Коме је намењена обука: психолозима.
Сајт: http://www.self.rs/
Категорија обуке: укупна обукакатегорија шест; појединачни курсеви категорија један
ЕДУКАЦИЈА ИЗ ИНТЕГРАТИВНЕ ПСИХОДИНАМСКЕ ПСИХОТЕРАПИЈЕ/ САВЕТОВАЊА
Аутор обуке: Небојша Јовановић
Кратка биографија аутора: магистар психологије, психолог психотерапеут. Сертификовани психотерапеут (УПСКС, ЕАИПП, ОППЛ). Завршио едукације из психоанализе и делимичне едукација из других психотерапијских праваца (Т.А., Гешталт, Телесна психотерапија, јунгијанска астродрама…). Аутор О.Л.И. Интегративног Психодинамског Психотерапијског модалитета акредитованог од стране УПСКС, ОППЛ, прихваћеног и од стране ДПС. Едукације из овог модалитета држи више од 20 година у 14 земаља. Едукатор и супервизор у О.Л.И. Центру за Интегративну Психодинамску Психотерапију. Председник УПСКС , ЕАИПП (Европске асоцијације за интегративну психодинамску психотерапију), САП-Словенске асоцијације за психотерапију, и секције за психотерапију ДПС-а.
Реализатори обуке: Небојша Јовановић (наведена биографија као аутора); Сандра Јовановић, дипл психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП); Ивана Пауновић. дип. психолог, сертификовани психотерапеут (УПСКС, ЕАИПП; Бојана Милетић, доктор психолошких наука, универзитетски професор, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП), ситемске породичне психотерапије, ЕМДР практичар; Јована Трбојевић Јоцић, доктор психолошких наука, доцент универзитета, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП); Јелица Петровић, доктор психолошких наука, универзитетски професор, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП) и РЕБТ психотерапеут.; Ивана Ђорђевић, дипл. психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП) и ЕМДР психотерапеут за рад са траумама; Олгица Цмиљановић, мастер психолог, цертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП); Јасна Амрош Вукелић, дипл психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП); Оливера Грчић, дипл. психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП) и ЕМДР психотерапеут за рад са траумама.; Сунчица Јовановић, мастер психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП); Лео Иванишевић, дипл. психолог, сертификовани психотерапеут интегративне психодинамске психотерапије (УПСКС, ЕАИПП).
Трајање обуке: 1504 часа. Теорија и вештине 704 часа, 500 сати супервизираног рада са клијентима, 150 сати супервизије, 250 сати искуственог рада у улози клијента. Трајање обуке је око 4,5 године.
Циљеви и исходи обуке: овладавање теоријским знањима и разумевањем функционисања човека, развоја, развојних застоја и могућностима и начинима промене. Овладавање техникама психотерапијског рада, успостављања терапијског односа, разумевањем себе и сопствених образаца, разумевање теорија промене кроз психотерапијски процес, разумевање трансфера и контратрансфера, свесност и владање сопственим контратрансферним реакцијама, разумевање и придржавање етичког кодекса. Способност за самостални рад са клијентима.
Коме је намењена обука: психолозима, сродним помагачким професијама (нпр. педагозима, психијатрима, дефектолозима, социјалним радницима…).
Сајт: https://olicentar.rs/sr/Категорија обуке: категорија шест
Регистар психолога са додатним стручним усавршавањем
У припреми