
Регистрација учесника
Пријавни формулар у наставку попуњавају и учесници без рада и активни учесници (са радом).
Учесници са радом (активно учешће)
Пријава рада
* For applications in English, please see the note at the end of the page.
Пријава радова за 71. Конгрес психолога Србије је у току. Очекујемо вашу пријаву, а овим упутством желимо да вам олакшамо процес пријављивања рада и обезбедимо да ваша пријава буде у складу са усвојеним стандардима.
Као и до сада, рад на Конгресу ће се одвијати кроз различите форме. За сваку од предвиђених форми навели смо кратка објашњења, упутства и линк за пријаву. Молимо вас да пратите упутства.
За попуњавање пријавних образаца треба користити ћирилично писмо.
ВАЖНИ ДАТУМИ:
– ПРИЈАВА РАДОВА ОТВОРЕНА ЈЕ ДО 30. АПРИЛА 2023. ГОДИНЕ
– РОК ЗА РЕЦЕНЗИРАЊЕ РАДОВА ЈЕ ТРИ НЕДЕЉЕ ПО ПРИЈЕМУ РАДА
– УПЛАТЕ РАНИХ КОТИЗАЦИЈА (НИЖИ ИЗНОСИ) МОГУ СЕ ИЗВРШИТИ ДО 31. МАРТА 2023. ГОДИНЕ
Након пријаве, аутори ће добити обавештење да је њихова пријава регистрована. Радови који пристигну након крајњег рока неће се разматрати.
Молимо вас да поштујете предвиђене рокове како би радови били на време рецензирани и како би било довољно времена за евентуалне исправке.
Препорука је да се не чека крајњи рок будући да ће и ове године рецензије пратити динамику пријаве радова.
Рецензирају се сви радови, а рецензенти су из области коју је аутор означио. Аутори ће бити обавештени и уколико у њиховим радовима нису потребне измене. Сва комуникација ће се обављати с аутором чија је имејл адреса наведена у пријави рада, а који преузима на себе одговорност да обавештава и преостале коауторе. Рад би требало да измените у складу са сугестијама рецензента у року који ће вам бити назначен у захтеву за измену (не може бити дужи од десет дана) и поново га пошаљете.
Књига резимеа ће бити објављена у електронској форми и у њој ће се наћи прихваћени радови аутора који су се регистровали за учешће на скупу. Формулар за регистрацију учесника можете наћи на: https://forms.gle/WZ4JJpi9FchUvdki9
Саопштења на скупу од националног значаја имају категорију М64 и вреде 0,5 поена. Саопштења се могу наћи у оквиру симпозијума, у оквиру тематских сесија и у оквиру постер презентације.
Сале у којима ће се Конгрес одржавати опремљене су рачунарима и пројекторима. Уколико постоје додатни технички захтеви за презентацију вашег рада, молимо вас да то назначите у формулару за пријаву радова.
Усмено саопштење
Усмена саопштења су презентације научних или стручних радова појединачних аутора пред групом слушалаца. Аутори дефинишу тему и област којој тема припада.
Предвиђено је да излагање радова траје 10 минута, а питања и дискусија након тога 5 минута.
Саопштења могу бити из следеће категорије:
– оригинални научни рад;
– прегледни (теоријски) рад;
– стручни рад.
Начин пријаве усменог саопштења
– Потребно је да аутори у формулару за пријаву наведу наслов, резиме рада (између 1500 и 2500 карактера са размацима) и кључне речи (између 3 и 5).
– У пријави је битно јасно назначити категорију саопштења.
– Резиме оригиналног научног рада треба да садржи најважније информације о предмету и циљу истраживања, опис методологије, кратак приказ најзначајнијих резултата и основне закључке.
– Резиме теоријског/прегледног рада треба да садржи опис проблема и циљеве рада, основне поставке, закључке и импликације за истраживања и праксу.
– Резиме стручног рада треба да садржи циљ рада, опис практичне делатности, резултати рада (примене психолошке интервенције), препоруке за унапређење.
– Резиме не треба да садржи референце, табеле и графиконе.
Програмски одбор ће појединачне радове груписати у тематске целине (назначене у програму Конгреса као ТЕМАТСКЕ СЕСИЈЕ).
Аутор може да пријави највише три рада/презентације у облику усменог саопштења или постера (нпр. 1 усмено саопштење и 2 постера), а може бити први аутор на највише два.
Формулар за пријаву усменог саопштења: https://forms.gle/zvEZFXH9imaPr95K6
Постер
Постер је презентација научног или стручног рада у визуелном (графичком) облику.
Постери могу бити из следеће категорије:
– оригинални научни рад;
– прегледни (теоријски) рад;
– стручни рад.
Величина постера би требало да буде А0 (84 x 119 cm). Елементи постера (слике, табеле, графици, цртежи, фотографије) требало би да буду јасно читљиви са удаљености од 1,5 m. Величина текста би требало да буде 20 pt или више. При том, користите фонт који је лако прочитати са даљине (Arial, Times New Roman, Calibri). За слова у главном наслову користите фонт 100 pt.
Постери ће бити изложени у конгресном простору.
Начин пријаве постера
– Потребно је да аутори у формулару за пријаву наведу наслов, резиме рада (између 1500 и 2500 карактера са размацима) и кључне речи (између 3 и 5).
– У пријави је битно јасно назначити категорију постера.
– Резиме оригиналног научног рада треба да садржи најважније информације о предмету и циљу истраживања, опис методологије, кратак приказ најзначајнијих резултата и основне закључке.
– Резиме теоријског/прегледног рада треба да садржи опис проблема и циљеве рада, основне поставке, закључке и импликације за истраживања и праксу.
– Резиме стручног рада треба да садржи циљ рада, опис практичне делатности, резултати рада (примене психолошке интервенције), препоруке за унапређење.
– Резиме не треба да садржи референце, табеле и графиконе.
Аутори имају обавезу да буду поред постера у време које је предвиђено програмом како би разговарали и одговарали на питања заинтересованих.
Најбољи постер ће бити награђен.
Формулар за пријаву постера: https://forms.gle/JH3CLVZ3wpZMqFQYA
Симпозијум
Симпозијум се бави научно релевантном темом из неке области психологије коју осмишљава водитељ, а у чијем разматрању учествује више аутора са својим радовима. Аутори приказују радове, након чега се води расправа. Водитељ на крају симпозијума даје закључну оцену. Симпозијум траје максимално 90 минута, време за појединачна излагања је 10 минута, а учествује 4 до 6 излагача.
Начин пријаве симпозијума:
– Водитељ симпозијума формулише тему и позива ауторе који ће излагати радове. Аутори своје резимее, уређене у складу са упутством за саопштења, достављају водитељу.
– У пријави, водитељ наводи тему симпозијума и кратко образложење теме (између 1500 и 2500 карактера са размацима).
– Водитељ, у истом формулару, пријављује и сва појединачна саопштења учесника.
– Водитељ симпозијума може да пријави најмање 4, а највише 6 учесника.
– Комуникација око рецензија обавља се с водитељем симпозијума.
Формулар за пријаву симпозијума: https://forms.gle/1vuQenEUNCSXUqcv8
Округли сто
Округли сто је научно-стручни разговор о једној теми с водитељем и више учесника. Свако од учесника износи своје виђење проблема или осветљава један његов аспект. Расправа, с учешћем публике, може да се води након дискусије свих учесника, али и после појединачних саопштења.
Максимално трајање округлог стола је 90 минута.
Начин пријаве округлог стола:
– Водитељ округлог стола формулише тему округлог стола, сам позива и организује учеснике.
– У пријави, водитељ наводи тему округлог стола, образложење теме (између 1500 и 2500 карактера са размацима) и имена учесника, којих може бити између четири и осам.
– Могуће је да дође до промене у листи учесника при реализацији округлог стола.
Формулар за пријаву округлог стола: https://forms.gle/RLHFrmyu3JA2geqc8
Трибина
Трибина је дискусија о изабраном проблему који се сагледава из различитих перспектива које могу бити и мултидисциплинарне. Трибину осмишљава и води модератор који позива релевантне уводничаре. Свако од уводничара износи своје виђење проблема или осветљава један његов аспект. Модератор позива публику на укључивање у дискусију у току или након излагања свих уводничара, а на крају трибине сумира закључке и питања која су отворена током дискусије.
Максимално трајање трибине је 90 минута.
Начин пријаве трибине:
– Модератор трибине формулише тему трибине, дефинише проблем који ће бити разматран на трибини, сам позива и организује уводничаре.
– У пријави, модератор наводи наслов трибине, образложење теме, односно проблема, његових аспеката и перспектива из којих ће проблем бити сагледан (између 1500 и 2500 карактера са размацима) и имена уводничара, којих може бити између четири и осам.
– Могуће је да дође до промене у листи уводничара при реализацији трибине.
Формулар за пријаву трибине: https://forms.gle/hydeNhuZo347Eg4g9
Састанак секције Друштва психолога Србије
Секције које су организоване у оквиру ДПС могу током Конгреса организовати своје састанке.
Верујемо да је Конгрес добра прилика за ове састанке јер се штеди време које је иначе потребно да се утврди погодан термин састанка и да учесници допутују. Секције у оквиру теме састанка могу организовати размену искуства и дискусију о релевантним питањима која постају значајна за чланове секције и област којом се секција бави.
Начин пријаве састанка секције ДПС:
– Потребно је да председник секције или неко од чланова у формулару за пријаву напише назив секције, тему састанка и да наведе очекивани број учесника.
– Пожељно је, али није обавезно, да се наведе и предлог дневног реда састанка уколико се унутар дате теме планира разматрање различитих тачака.
Формулар за пријаву састанка секције ДПС: https://forms.gle/B312PdhNxWHiJtFk6
Радионица и семинар
Радионица је практични облик рада у којем сви присутни непосредно учествују, а водитељи усмеравају рад.
Семинар представља предавања и вежбе о изабраној научно-стручној теми, примени психолошких инструмената, софтвера и сл. Број учесника на радионицама и семинарима је ограничен, а могу трајати највише 3 сата.
Начин пријаве радионице и семинара
– Потребно је да водитељи радионице или семинара у формулару за пријаву рада наведу:
– назив радионице или семинара,
– опис садржаја (између 1000 и 1500 карактера са размацима),
– циљ,
– минималан и максималан број учесника,
– предвиђено трајање и
– да ли је радионица и/или семинар лиценциран (да ли се наплаћује и цена); за семинаре који се лиценцирају односно плаћају биће одређен посебан дан.
По добијању потврде о прихватању пријаве радионице/семинара, важно је да преузмете Уговор о осигурању реализације активности, попуните га, потпишете и скениран пошаљете на адресу: milos.stojadinovic@filfak.ni.ac.rs , а након овере Уговора од стране Друштва психолога Србије, исти ће бити враћен реализатору.
Формулар за пријаву радионице и семинара: https://forms.gle/g6GXGT7o9e7BeuSRA
Промоција књига из психологије
Промоција књига има за циљ упознавање учесника Конгреса са најновијим издањима из области психологије. На овогодишњем Конгресу то би значило укључивање издања објављених током 2022. и до краја марта 2023. године.
О новим издањима на промоцији би говорили сами аутори, рецензенти и евентуално посебно позвани гости. Промоција књига би трајала максимално 60 минута, укључујући и питања публике.
Промоција с елементима продаје књига на Конгресу се регуилише посебним уговором са ЦПП-ом, те Вас молимо да се за информације о томе обратите директно ЦПП-у.
https://www.dps.org.rs/centar-za-primenjenu-psihologiju/kontaktirajte-nas
Начин пријаве промоције књиге са елементима продаје:
Склапање уговора са ЦПП-ом о условима организовања продаје.
Пријава садржаја и учесника промоције.
Формулар за пријаву промоције књиге: https://forms.gle/1ZoKzy27txoTGm3H7
Уколико имате било каквих недоумица или проблема са пријавом рада, обратите се на мејл: kongres@dps.org.rs
IMPORTANT NOTE
Participants from abroad, who are not able to register for the Congress using any of application forms in Serbian above, are invited to contact the Secretery of the Scientific Board for application in English at milos.stojadinovic@filfak.ni.ac.rs