У наставку се налази званичан деманти Извршног одбора Друштва психолога Србије као реакција на текст у штампаном издању листа Нова и текст на порталу nova.rs.
Извршни одбор Друштва психолога Србије демантује нетачне наводе изнете у штампаном издању листа Нова 15.08.2023. године и на порталу nova.rs.
Пре свега, желимо да нагласимо да овакве сензационалистичке и нетачне интерпретације не користе никоме. У контексту трагичних догађаја у ОШ „Владислав Рибникар“ и Младеновцу који су погодили цело наше друштво, Друштво психолога Србије је од почетка као партнер укључено и наставља да буде поуздан партнер који ради за добробит сваког детета, родитеља, наставника и стручних сарадника. Овом приликом желимо да демантујемо следеће наводе, које је за лист Нова изнео извор који је желео да остане анониман.
„Нови чланови ИО повукли су тим са Филозофског факултета, који је пружао стручну помоћ наставницима, родитељима и деци, а ко ће радити са њима од септембра за сада није познато.“
Друштво психолога Србије је у овом пројекту партнер Институту за ментално здравље. За пружање психосоцијалне подршке родитељима и деци је задужен искључиво Институт за ментално здравље и њихове активности се одвијају неометано, те не постоји никаква бојазан око тога ко ће са децом и родитељима радити од септембра. Са њима ће радити они помагачи који су у овај пројекат били укључени од почетка и са којима су родитељи и деца већ остварили контакт. Друштво психолога Србије је у овом пројекту задужено искључиво за обезбеђивање образовне подршке наставницима. У претходном периоду смо тим поводом покушали да успоставимо сарадњу са тимом стручњака са Филозофског факултета у Београду, са којима смо договарали начин рада, планирање и спроводјење даљих активности. Напомињемо да Филозофски факултет у Београду пре тога није био ангажован од стране Друштва психолога Србије на овом пројекту. Тим стручњака са Филозофског факултета у Београду, са којима смо остварили контакт, одбио је учешће у пројекту, након што им је више пута предочено да није правно могуће да буду на пројекту ангажовани као институција, већ да их Друштво психолога може ангажовати по уговорима о ауторском делу уз исплату одређеног хонорара. Наиме, свако ангажовање друге институције у новчаној вредности коју су за своје услуге тражили чланови тима Филозофског факултета, би морало да прође кроз процес јавне набавке, који траје дуго и самим тим онемогућава почетак рада са наставницима и пре почетка школске године.
„Председница Друштва психолога Србије је предложила да образовну подршку у тој школи раде колеге са Филозофског које се баве образовањем, потпуно волонтерски.“
Као што смо претходно навели, нетачно је да би тим стручњака са Филозофског факултета или било који други тим стручњака био ангажован волонтерски. Као и за сараднике, помагаче и координаторе разних пројектних задатака, хонорари су предвиђени и за чланове тима Филозофског факултета. Међутим они су инститирали да не буду ангажовани на тај начин, већ као институција, због чега су и одбили учешће на пројекту.
„Напали су је (председницу Друштва психолога Србије) да неовлашћено и да не сме да потписује, иако је председница, без њиховог одобрења.“
Према члану 25. Статутуа Друштва психолога Србије, само је председник Извршног одбора надлежан да представља Друштво пред правним лицима, судским и државним органима, као и за финансијско пословање Друштва. Према Статуту организације у којој смо ангажовани, председник Друштва психолога Србије нема овлашћење да потписује документа у име Друштва психолога генерално, а нарочито без претходно донете одлуке на седницама Извршног одбора. Потписивање документације од стране било ког лица, без одлуке Извршног одбора је кршење Статута Друштва психолога Србије.
,,Проф. др Тамара Џамоња Игњатовић је смењена са места координаторке пројектног тима Друштва психолога Србије.“
Проф. др Тамара Џамоња Игњатовић није могла бити смењена са места координаторке пројектног тима Друства психолога јер на то место никада није ни именована, како од стране прошлог, тако ни од стране тренутног Извршног одбора, нити у Друштву психолога постоји одлука, односно документ који то потврдјује. Проф. Џамоња је од стране актуелног ИО изабрана за члана пројектног тима. Приликом избора координатора пројектног тима, проф. др Тамара Џамоња Игњатовић је за координатора пројектног тима предложила другу колегиницу, а Извршни одбор је донео одлуку о ангажовању координатора пројектног тима гласањем између три предложене кандидаткиње за ту позицију.
„Председница ИО је предложена за чланство у Радној групи за подршку менталном здрављу и сигурности младих, на чијем је челу премијерка Ана Брнабић.“
Тренутно је једини представник Друштва психолога Србије у Радној групи за подршку менталном здрављу и сигурности младих, на чијем је челу била премијерка Ана Брнабић, председница Друштва психолога Србије проф. др Тамара Џамоња Игњатовић и њен ангажман у Радној групи нико није доводио у питање. Уколико у наредном периоду у Радну групу буде укључена и председница ИО, то ни на који начин неће довести у питање ангажовање председнице ДПС-а у истој Радној групи. Позиција проф. др Тамаре Џамоње Игњатовић на месту председнице Друштва психолога Србије такође до сада није довођена у питање, њен мандат траје и није било говора нити предлога о њеној смени.
,,Оне се у друштву постављају врло „командантски“ а професорки Џамоњи не дозвољавају никакве предлоге.“
Све одлуке Извршни одбор доноси демократским путем, гласањем на седницама Извршног одбора. Сам Извршни одбор броји 11 чланова, а седницама Извршног одбора увек присуствује и професорка Џамоња у улози председнице Друштва психолога Србије. Све одлуке се увек доносе уз претходну расправу, а сви чланови Извршног одбора након тога гласају, те нема говора о томе да је могуће водити Друштво психолога Србије, на другачији начин.
,,На челу новоизабраног Извршног одбора је кадар СНС-а и некадашања психолошкиња у МУП-у и Министарству одбране.“
Напомињемо да је Друштво психолога Србије нестраначка струковна организација. Председница Извршног одбора, као и сви чланови Извршног одбора, али и других тела Друштва психолога Србије су бирани на Скупштини Друштва психолога Србије, на предлог Секција у којима су претходно показали свој допринос у научно-стручним питањима. Дакле, у Друштву психолога Србије ни један психолог није постављен као политички кадар било које странке, нити се ико у Друштву психолога Србије бави политичким питањима. Сви чланови свих тела Друштва психолога Србије су демократским путем изабрани на Скупштини Друштва психолога Србије, а претходно предложени искључиво од стране Секција чији су чланови.
На крају, напомињемо да је лист Нова добио одговоре на сва ова питања, као и деманти нетачних навода и пре објављивања свог текста, који је пренео и портал Нова С.
Изражавамо жаљење што су неетичким извештавањем потенцијално угрозили спровођење овако важног пројекта, те смо због саме важности пројекта у обавези да размотримо покретање тужбе против овог дневног листа, у случају да не објаве деманти.