„Психолошке новине“, број 368
САЖЕЦИ
НИЖА ЦЕНА УЧЛАЊИВАЊА У ДПС
На седници Извршног одбора Друштва психолога Србије, која је одржана 30.09.2013. године, донета је oдлука о износу чланарина за 2014. годину. Износ чланарине јединствен је за психологе без обзира ко им уплаћује чланарину (сами или радна организација). Врло скоро се очекује и почетаk фунционисањa електронског начина уплате (могуће је да та новина већ функционише у тренутку кад добијете овај број ПН), преко сајта ДПС−а, на адреси www.dps.org.rs, а можете уплатити износ одређен по категоријама и путем опште уплатнице, следећи упутства на сајту ДПС –а. Стицањем статуса члана ДПС –а, остварујете попуст на котизацију за Сабор психолога, попуст на сва стручна усавршавања које организује ЦПП и постајете претплатник за 10 бројева „Психолошких новина“.
КАТЕГОРИЈА ПСИХОЛОГА ПОВЛАШЋЕНA ЦЕНA ПУН ИЗНОС
До 31.01.2014.) (Након 31.01.2014.)
Запослени психолози, пензионери 2.000,00 дин. 3.000,00 дин
Незапослени психолози, студенти 1.000,00 дин 1.500,00 дин
Психолози из иностранства−
придружени чланови 30€ 40€
Председница ПО Елеонора Влаховић о припремама за Сабор 2014.
Након састанка ИО ДПС госпођа Елеонора Влаховић, председница ПО Сабора психолога Србије 2014. (школски психолог већ три деценије, тренутно на радном месту руководиоца Центра за професионални развој у образовању у Центру за развој програма и уџбеника) рекла је за како види предстојећи Сабор 2014:
− Као што сте сами видели припреме за следећи Сабор су започеле и тај задатак за мене, као председника Програмског одбора, представља част и одговорност. Тренутно се ради на формирању Програмског одбора Сабора.Направљен је предлог чланова и надамо се да ће колеге прихватити овај ангажман упркос бројним обавезама. Реч је о угледним и признатим стручњацима из различитих области наше психолошке (научне и практичне) делатности, па се надам да ћемо са тако солидним саставом ПО имати прилику да Сабор 2014. буде квалитетан и посећен. Такође,захвалила бих се колеги Ивану Јерковићу на подстицајним идејама које ће уколико заживе, а не видим разлог да се то не деси, од шездесет другог Сабора можда направити неку врсту прекретнице у поновном етаблирању Сабора психолога на месту најважнијег скупа у нашој науци. Идеја која ми се допала јесте да имамо неку врсту паралелног Сабора студената психологије и идеја о две врсте радова који ће бити представљени. Једну ће према основној замисли чинити уско схваћени академски радови, који ће пролазити стручну рецензију, а друга врста радова или приказа односиће се на сва она саопштења или радове који нису академског усмерења и који ће имати свој простор и време на Сабору, али неће захтевати рецензију и као такви ће највероватније само бити назначени под насловом у Зборнику радова. Разлог за ту „двојност“ можемо наћи у једноставној чињеници да бројни практичари желе да изнесу свој приступ некој области психологије или обавесте о сопственом професионалном искуству, те им намере и потребе нису академске. ….
ЦИТИРАНОСТ СРПСКИХ ПСИХОЛОГА: GOOGLE SCHOLAR ILI SSCI?
Пише: др Миклош Биро
Данас готово да нема алтернативе цитираности као методи оцене места појединца у светској академској заједници. То има јасног оправдања: није важно да ли си нешто написао (чак и ако је то рецензирано и објављено у цењеном часопису), већ да ли је то неко прочитао, сматрао релевантним и потом цитирао. У свету се научни и универзитетски радници рангују по цитираности, а часописи по „impact“ фактору, тј. цитираности радова из тог часописа.
Као најрелевантнија база података из које се црпу подаци о цитираности сматра се Web of Science (WoS),са три базе: Science Citation Index (SCI), Social Science Citation Index (SSCI) и Arts and Humanities Citation Index (AHCI) које покривају више од 40 милиона радова из целог света!
Од првог тренутка појављивања поменутих индекса, јавиле су се и критике оваквог принципа евалуације научних радника. Не-енглеско језичко подручје се оправдано сматрало запостављеним и многе мање научне заједнице (посебно је то случај са скандинавским земљама) су почеле у својим часописима објављивати радове искључиво на енглеском језику. WоS је реговао на критике и у последњој деценији је у своје базе укључио многе часописе које покривају регионе широм света (у области психологије из нашег региона уWoS-у су Психологија и хрватска “Сувремена Психологија”).
Друга велика критика долазила је од стране научника из уских дисциплина које имају мање научника, мање часописа и, следствено томе, мање могућности да буду цитирани. Анализе америчке научне продукције показале су да један цитат из теоријске математике вреди као 3 цитата из области психологије, а чак као 10 из актуелнихи популарних дисциплина,као што су генетика и молекуларна биологија….
ОСНОВАНА ЈУЖНОБАЧКА ПОДРУЖНИЦА Друштва психолога Србије
Пише: Драгана Брдарић
Оснивачка скупштина Подружнице Друштва психолога Србије за Јужнобачки округ одржана је 15.10.2013. године са почетком у 18 часова у Новом Саду. На састанку је било присутно 24 психолога са територије Јужнобачког округа, заинтересованих иницијативом о оснивању Подружнице.
Представник иницијативног одбора, Драгана Брдарић отворила је заседање оснивачке Скупштине и предложила дневни ред на коме се налазило доношење одлуке о оснивању Подружнице ДПС−a за Јужнобачки округ, као и избор председника и Извршног одбора Подружнице. Потом се присутнима обратио председник Друштва психолога Србије, проф. др Иван Јерковић који је подсетио на основне задатке и циљеве Друштва, те поздравио иницијативу за оснивање Подружнице. Професор Јерковић је у свом говору истакао да је чланство Друштва веома бројно на територији Јужнобачког округа, те да је оснивање Подружнице прилика да овај округ добије свог представника, те да психолози активније учествују у доношењу одлука које се тичу психолошке струке у нашој земљи. На овај говор се надовезало неколико колега који су нагласили потребу за активнијим удруживањем и међусобном сарадњом психолога, с обзиром на комплексност психолошке делатности, као и изазове ,али и потенцијал који наша наука и пракса могу да понуде.
Након изношења формалног предлога, оснивање Подружнице Јужнобачког округа је усвојено једногласно. На састанку су такође изабрани органи Подружнице, односно Извршни одбор на челу са председником Подружнице. Чланови Извршног одбора и председник Подружнице предложени су и једногласно изабрани непосредним гласањем. За чланове Извршног одбора изабране су Драгица Јовишевић, Мила Радовановић и Ана Окиљевић, а за председницу Подружнице Јужнобачког округа изабрана је Драгана Брдарић. Присутни су своје гласове потврдили потписивањем, чиме је задовољен формални критеријум прописан Статутом Друштва психолога Србије. Уследио је договор око првог радног састанка Подружнице најављеног за 22. новембар 2013. године који ће бити посвећен дефинисању циљева и плана рада Подружнице.
Успешно представљање ЦПП-а на Сајму књига
На 58−ом Међународном београдском сајму књига, одржаном од 20. до 27.10.2013, под слоганом „Простори слободе“ представио се и ЦПП. Штанд је био у хали 2 сајма и посетивши га, могао се лако запазити труд да се бројна издања достојно представе читалачкој публици. О утисцима након Сајма генерални менаџер Душко Бабић каже:
− Међу 490 директних учесника Сајма (од тога чак 48 страних издавача) ЦПП се добро представио. Наш штанд је био врло добро посећен, а чињеница да смо на сва издања ЦПП −а дали попуст од 20 % додатно је мотивисала читаоце да купују наше књиге. Оно што са задовољством могу истаћи је чињеница да, за разлику од већине осталих издавача који су забележили пад продаје, ЦПП− у се десило супротно. Наиме, имали смо већи промет него претходних година, захваљујући и раду малог тима ЦПП−а ( Драгана,Петар,Јована, Александра и волонтери Стефан и Мирјана) који је константно био присутан на штанду, пружајући заинтересиранима све потребне информације, али захваљујући и константном труду током целе године да објављујемо наслове који су интригантни стручној, али и лаичкој јавности.
ПОЧЕЛЕ ПРИПРЕМЕ ЗА 62 САБОР ПСИХОЛОГА СРБИЈЕ
Пише:В.С.Дисић
Без обзира на бројне радне обавезе, чланови ИО свој волонтерски рад за ДПС не прекидају, тако да је само 28 дана након 23 −ће седнице ИО одржана и 24− та (28.10.2013), којој су присуствовали председник Друштва др Иван Јерковић, Бранка Тишма (председница ИО ДПС), др Адела Зобеница, Катица Младинић, Бранка Фундук, Дубравка Смиљанић, Елеонора Влаховић (председница ПО Сабора 2014.) те Душко Бабић, менаџер ЦПП−а и Миља Крикокућа (у име НО ДПС−а), као и будући секретар ПО Сабора госпођица Биљана Рајић и Секретар ДПС− а Милена Шћурић. У том саставу ИО није имао кворум, али се ипак радило, јер су све одлуке које су донете, накнадно прошле верификацију оправдано одсутних чланова ИО и то електронским гласањем. Седница је започета упознавањем са госпођом Смиљанић Дубравком, психологом из Ужица, запосленом у Националној служби запошљавања, Филијала Ужице и то у области каријерног вођења, селекције и класификације, те реализације тренинга и обука. Пожелевши колегиници Смиљанић успешан рад у ИО ДПС Бранка Тишма је наставила вођење седнице по дневном реду, који је имао 16 тачака.Као најважнију истаћи ћемо дефинисање теме Сабора (биће то „Професионални развој психолога”) и дефинисање места одржавања Сабора…
ПРЕДЛОЖИТЕ СВОГ КАНДИДАТА ЗА НАГРАДУ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО
Подсећамо вас да награда за животно дело у области психологије није доделњена 2013. године, јер Жири за доделу награде није примио ни један предлог. До следећег маја кад се традиционално одржава Сабор психолога Србије има још довољно времена да своје предлоге уобличите ( у складу с текстом Правилника који су досадашњи чланови Жирија: др Бoра Кузмановић, др Миклош Биро и др Жарко Требјешанин формулисали).Текст Правилника који је пред Вама је дефинитивно усвојен на 22. седници Извршног одбора Друштва психолога Србије одржаној 02.07.2013. године, а чланови досадашњег Жирија за доделу награде за животно дело, чији добитници су до сад били др Никола Рот,др Јосип Бергер, др Славољуб Радоњић,др Ненад Хавелка и др Иван Ивић, надају се да ће у предстојећем периоду стићи валидни предлози за доделу ове награде, у складу са постављеним критеријумима.Своје образложене предлоге шаљите на адресу dpscpp@sezam.pro” data-mce-href=”mailto:scpp@sezam.pro“>scpp@sezam.pro са назнаком „Предлог за награду за животно дело“……
ПРАКСА МОЖЕ ОДРЕДИТИ ОПРЕДЕЉЕЊЕ СТУДЕНАТА
Пише: В. С. Дисић
Пример добре праксе на ком се инсистира током студија психологије јесте и присуство студента психологије (најчешће завршних година студија) на неком од радних места, на којима ради психолог−практичар. Присуствовали смо једном таквом шесточасовном практичном раду студенткиња психологије са београдског Филозофског факултета, које су посетиле колегиницу Бранку Тишму, школског психолога ОШ „Лазар Саватић“ из Земуна, школе која је добитник низа друштвених признања за успешан рад (ОШ „Лазар Саватић“ је добитник Октобарске награде града Београда „Доситеј Обрадовић“, Плакете Скупштине града Београда,Октобарске награде Земуна, Ордена Светог Саве другог реда православне цркве, Вукове награде, Сретењског ордена и још низа других признања.) Њихова посета је део обавезне праксе у току слушања предмета „Психологја образовања“ професорке Данијеле Петровић, а обавеза им је да након тога, оно што сазнају предоче својим колегама у виду компјутерске презентације тј. семинарског рада.
Препуне питања и знатижење о свим аспектима рада школског психолога студенткиње су са пажњом саслушале одговоре на своја, бројна питања. Све их је интересовало. Од радног времена, па до детаља са колико „ папирологије“ се бори школски психолог….
ПОСЕТА ПИРОТУ РУКОВОДСТВА ДПС−а
Пише: Јелена Јоцић
Са искреном жељом да се подигне на ноге Подружница психолога у Пиротском округу, најзаинтересовнији и најактивнији чланови, окупили су се 28. 09. 2013. у „Ресурс центру“ у Пироту. Састанку су присуствовали и Бранка Тишма, председник Извршног одбора Друштва психолога, Душко Бабић, директор Центра за примењену психологију и Иван Јерковић, председник Друштва психолога и професор на Филозофском факултету у Новом Саду.
Са одласком у пензију тадашњег председника, Љубинке Ђорђевић, Подружница психолога у Пиротском округу је, нажалост, своју активност утихнула, иако је била веома активна и продуктивна. Од 2006. када је одржан последњи састанак, чланови се више нису окупљали.
На овогодишњем септембарском састанку размењене су идеје и смернице за будуће активности, а изабран је и нови председник Милош Ћулибрк. У Пиротском округу, за сада, ради осамнаест психолога, a све их је више на евиденцији Завода за запошљавање. У пријатној атмосфери, овај сусрет је показао да је оваква врста професионалног сусрета и размена искустава драгоцена свима. Надамо се да ће у наредном времену Подружница бити реактивирана и да ће радити са истим ентузијазмом као некада, а посета руководства ДПС и нашем граду, након њихове посете Нишу, где су присуствовали Конференцоји “Даровитост, креативност, таленат“ је додатни мотивациони фактор психолозима у Пироту и околини да буду још активнији.
УТИСЦИ СА НАУЧНО−СТРУЧНОГ СКУПА У НОВОМ САДУ
Пише: доц.др Петар Чоловић
Овогодишњем скупу „Савремени трендови у психологији“ присуствовало је око 400 учесника, укључујући 190 учесника студентске конференције „ТраНСферов подскуп“. Програмом скупа су обухваћена 144 усмена саопштења у секцијама (од тога, 26 у оквиру „ТраНСферовог подскупа“), 41 излагање на симпозијумима, 33 постер презентације, 2 округла стола, 2 радионице и 4 пленарна предавања. Учесници скупа долазе са преко 20 универзитета и из бројних стручних установа у региону.
Пленарни предавачи на скупу били су проф. др Теренс Трејси са Државног универзитета у Аризони (САД), др Адам Перкинс са Института за психијатрију Краљевског колеџа у Лондону, проф. др Алесандра Покрајац− Булиан са Одсјека за психологију Филозофског факултета, Свеучилишта у Ријеци, и доц. др Оливер Тошковић са Одељења за психологију Филозофског факултета, Универзитета у Београду. Специјални гост скупа и водитељ симпозијума „Ревидирана теорија осетљивости на поткрепљење“ био је проф. др Филип Кор са Сити Универзитета у Лондону.
На скупу је додељена награда за најбољу постер презентацију ауторима др сц. Домагој Швегару и др сц. Игору Кардуму са Одсјека за психологију Филозофског факултета, Свеучилишта у Ријеци. Књига резимеа и остале информације о скупу се могу наћи на сајту скупа http://www.psihologija.edu.rs/skup/. Чланови организационог, програмског и регионалног одбора веома су задовољни скупом, а то мишљење деле и учесници који су нам се у међувремену јављали.
Гости више него задовољни
Проф. др Теренес Трејси: „Био сам импресиониран узбуђењем у вези са психологијом које сам видео на конференцији. Чланови Одсека и студенти су били веома ангажовани и било је веома охрабрујуће видети тај ентузијазам. Био сам импресиониран и учесницима из великог броја земаља. То говори како о стању психологије у Србији, тако и о сјајном организационом одбору који је све то реализовао. Веома сам уживао у боравку у Новом Саду и хвала вам што сте ме позвали…..
ПРИМАРИЈУС, ДОКТОР НАУКА БИЉАНА АНЂЕЛКОВИЋ гост „Психолошких новина“
Пише: В.С. Дисић
Да наше струковне новине могу „угостити“ и стручњаке сродних професија, како то чини и Сабор психолога, сведочи пример разговора, на који се љубазно одазвала др Биљана Анђелковић, неуропсихијатар, специјалиста психотерапије.Др Анђелковћ je члан секциије: Психоанализа у психијатрији Светске психијатријске асоцијације, угледни психотерапеут, стално присутан и на Саборима психолога Србије. Радови представљени на Саборима психолога били су: 2011. „Манифестације хришћанског идентитета током индивидуалне психоаналитичке психотерапије“, 2012. „Форензичка психоаналитичка психотерапија − могућности анализе затвореног унутрашњег простора“ и 2013. „Психоаналитичка психотерапија и хришћанство заједничка перспектива“ (рад са колегиницом Јелисаветом Драгић).
ПН: На Сабору психолога 2011,2012. и 2013. Ваши радови у секцији «Клиничка психологија» изазвали су видан интерес. Као специјалиста неуропсихијатар, како видите сарадњу психолога и психјатара у Србији (из угла вашег личног искуства) и да ли овакви сусрети помажу превазилажењу понекад присутних разлика између те две науке?
Др БИЉАНА АНЂЕЛКВИЋ: Рекла бих да нам је свима остављено да се определимо да ли ћемо учествовати својим радовима на Сабору психолога , или не . Моје искуство је да је Сабор психолога скуп отворен за сарадњу и аналитичан у односу на пријављене радове. Чак два пута, од укупно три моја приказа, рад ми је после прве рецензије враћен ради корекције, али управо ми је то јако значило. На последњем скупу указано ми је и поверење да водим сесију из психотерапије на којој сам имала рад. Мислим да психијатри од психолога могу да науче методологију истраживања, а психолози од психијатара искуство клиничког рада и опсервације нарочито оних дијагностичких категорија које имају и патолошки биолошки супстрат. На пољу психотерапије се психолози и психијатри могу да допуне тако што би психолози предњачили у разумевењу психодинамике, а психијатри спектра клиничких манифестација. …
САСТАНАК ОДРУЖНИЦЕ ЗАПАДНОБАЧКОГ ОКРУГА
Пише:Татјана Јаничић
Чланови Подружнице психолога Западно-бачког округа у оквиру својих редовних активности окупили су се у Средњој економској школи, Сомбор, на октобарском састанку.
Стаменка Судар, психолог у Средњој економској школи, је за ту прилику припремила излагање на тему „Ангажовање психолога у пројектним активностима установе“. Ученици економске школе и једна ученица медицинске школе, као и три наставника, боравили су у дечјем селу Песталоци у Швајцарској у оквиру пројекта „Мултипликација− живети толерантно“, који ова школа реализује већ седам година. Циљ пројекта је зближавање младих из разних крајева света кроз различите активности у којима се фаворизује тимски рад, заједничко доношење одлука битних за све чланове групе, оригиналност, умешност и спретност. Припреме за учешће у пројекту трају годину дана и веома је велики број активности којима се психолог бави.Процедура јесте напорна, али крајњи исход је фантастичан и стога се вреди потрудити јер користи су велике, како за ученике, тако и за наставнике и школу у целини.
УТЕМЕЉИВАЧИ ПСИХОЛОГИЈЕ СПОРТА У СРБИЈИ
Пише: др Александар Милојевић
(трећи део)
У наставку овог серијала настављамо са представљањем пионира психологије спорта у Србији. Као почетак научног истраживања у овој области психологије код нас, може се без веће дилеме узети рад Косте Моморовића са сарадницима, који је објављен 1957. године у часопису „Војно санитетски преглед“ под насловом „Факторска структура моторичких способности“.
Професор Константин Момировић (1932-2004) је рођен 13. јануара 1932. године у Тетову (Македонија) као син Николе и Александре (Галић) Момировић. До 1939, живео је у Тетову,а затим период до 1942. проводи у Иванграду (Црна Гора). У времену од 1942. до 1949. борави у Београду где завршава основну школу и Прву београдску гимназију као одличан ученик. Од 1950. до 1990. живео је у Загребу. Недом Остојић оженио се 1956. (развели се 1970), а добили су једно дете, (Александар Момировић).По други пут се оженио с Анкицом Хошек 1975. године. У Загребу је 1950. на Филозофском факултету уписао психологију. Дипломирао је у фебруару 1955. године, а за време студија психологије, као и после тога, похађао је и студије медицине, филозофије и историје уметности. …
Борис Волф (1941.1999) рођен је у Загребу у службеничкој породици, где је завршио основну школу и гимназију и 1960. године уписује се на групу за психологију Филозофског факултета у Загребу. Дипломирао је 1967. године, а од 1968. ради као асистент на Институту за кинезиологију Факултета за физичку културу у Загребу, где под руководством професора Косте Момировића ради на проучавању структуре когнитивних, конативних, моторичких и антропометријских димензија личности и методологије истраживања у тим областима…..
У трећем делу фељтонског рада др Милојевића прочитаћете и део о Звонимиру Џамоњи.