Odsek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu u saradnji sa Aktivom stručnih saradnika Predškolskih ustanova Srema organizuje 3. 11. 2012. godine Savetovanje za stručne saradnike Predškolskih ustanova i Osnovnih škola na temu „MOGUĆNOSTI PRIMENE TEORIJE AFEKTIVNE VEZANOSTI U SAVETODAVNOM RADU SA PORODICAMA“.
Predavači će biti dr Ivana Mihić (Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet, Novi Sad), prof. dr Tatjana Stefanović-Stanojević (Departman za psihologiju, Filozofski fakultet, Niš), Spomenka Divljan, Olgica Stojić, Olivera Kovačević i Živka Komlenac (Aktiv Stručnih saradnika i saradnika PU Srema) i Nataša Lukić (Predškolska ustanova „Detinjstvo“, Žabalj).
Na Savetovanju će biti obrađene sledeće teme:
– Temelji primene teorije afektivne vezanosti (TAV) u savetodavnom radu sa porodicama
– Oblici primene teorije afektivne vezanosti u savetodavnom radu sa roditeljima i porodicom
– Primeri primene u praksi:
1. Jačanje senzitivnosti vaspitača – vodjenje grupa vaspitača u okviru planiranja saradnje sa porodicom
2. Jačanje senzitivnosti roditelja – podrška za uključivanje oca i funkcionalnost roditeljskog saveza
3. Jačanje senzitivnosti roditelja – savetovanje za disciplinovanje iz ugla TAV
4. Jačanje senzitivnosti roditelja – podrška za kooperativnu igru roditelj – dete
5. Jačanje senzitivnosti roditelja – primena TAV u savetovanju roditelja dece sa smetnjama u razvoju
Sadržaji koji će biti prezentovani na Savetovanju rezultat su zajedničkog višegodišnjeg rada na projektu, te potkrepljeni istraživačkim podacima i superviziranom praksom u vrtićima koji su učestvovali u projektu. Samim tim, na Savetovanju će biti prezentovana saznanja i iskustva rada čiji su efekti evaluacijom potvrđeni, a koji nude kvalitativno drugačiji pristup u pripremi adaptacije za decu i planiranju saradnje sa porodicom i savetodavnom radu sa roditeljima, utemeljen na teoriji afektivne vezanosti.
Verujemo da su ova tema, saznanja koja se njom nude i pitanja koja se otvaraju, veoma korisna u smislu jačanja profesionalnih kompetencija stručnih saradnika u obrazovnom sistemu, ali i motivacije za kreiranje savremenijih načina uspostavljanja relacija sa porodicom u zajedničkom nastojanju obrazovnih ustanova i roditelja da ostvare optimalne uslove za razvoj deteta.
Prijave za učešće na savetovanju se primaju preko e-mail adrese vrticsigbaz@gmail.com ili na broj telefona 064 23 89 316 najkasnije do 25. 10. 2012. godine. Kotizacija za učešće na Savetovanju je 3.000,00. Uplate treba izvršiti na žiro račun Centra za primenjenu psihologiju Odseka za psihologiju, Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (za naznakom – kotizacija za savetovanje)
– broj računa: 840-1712666-26
– broj modela 97 poziv na broj 87133
Registracija učesnika biće od 9 sati, a za registraciju je potrebno da donesete dokaz o uplati kotizacije.
Savetovanje će biti prijavljeno Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja čime će učesnici ostvariti bodove u okviru stručnog usavršavanja. Za sve učesnike obezbeđen je materijal i Priručnik sa savetovanja.
Radujemo se druženju i učenju sa vama!
doc.dr Ivana Mihić, Odsek za psihologiju Filozofski fakultet, Novi Sad
Olivera Kovačević, predsednik Aktiva stručnih saradnika i saradnika PU Srema